"Ανοιχτές Πόρτες" στην τοπική κοινωνία από το Πανεπιστήμιο Κορίνθου |
|
|
ΟΝΝΕΔ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
|
, 11 - 10 - 2008 |
(δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα "Εφημερίδα της Κορίνθου" στις 24/10/08)
Με ιδιαίτερη επιτυχία έλαβε χώρα την Πέμπτη 9/10 η εκδήλωση που διοργάνωσε το Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Κορίνθου. Το κεντρικό σύνθημα της εκδήλωσης ήταν "Ανοιχτές Πόρτες" σε μια θαυμάσια πρωροβουλία ώστε η ακαδημαϊκή κοινότητα της Κορίνθου να έρθει σε άμεση επαφή με την τοπική κοινωνία σε επίπεδο πολιτών και φορέων.
![Image Image](http://onned-korinthias.gr/mambo/images/stories/anoixporpapel3.jpg) Σε αυτό το στόχο επέμεινε ιδιαίτερα και ο Πρόεδρος του Τμήματος Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής κος Θεόδωρος Παπαθεοδώρου, ο οποίος δεν ξέχασε στην ομιλία του να αναφέρει εκείνους που αγωνίστηκαν ώστε να έρθει το Πανεπιστήμιο στην Κόρινθο και που έβαλαν τις σταθερές βάσεις ώστε σήμερα η Κόρινθος να έχει δύο Πανεπιστημιακά Τμήματα και να στοχεύει και σε ένα τρίτο. Ως βασικό μοχλό περαιτέρω ανάπτυξης της ακαδημαϊκής κοινότητας, ο κος Παπαθεοδώρου, ανέφερε τη δημιουργία του πολυπόθητου campus που θα δώσει πράγματι μεγάλη ώθηση στο Πανεπιστήμιο και θα προσφέρει υποδομές που αυτή τη στιγμή λείπουν πολύ κυρίως από τους φοιτητές. ![Image Image](http://onned-korinthias.gr/mambo/images/stories/anoixporpapel2.jpg) Το "παρών" έδωσαν στην εκδήλωση ο Μητροπολίτης κ.κ. Διονύσιος, οι βουλευτές του Νομού, κα Κόρκα, κος Κόλλιας και κος Μπεγλίτης, ο Νομάρχης κος Ταγαράς, ο Δήμαρχος κος Πνευματικός, ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου κος Νανόπουλος, ο πρώην βουλευτής κος Μανωλάκης, ο Αντιδήμαρχος κος Φαρμάκης, η κα Φαρμάκη, πλήθος φορέων, πολιτών και φοιτητών. ![Image Image](http://onned-korinthias.gr/mambo/images/stories/anoixporpapel1.jpg) ![Image Image](http://onned-korinthias.gr/mambo/images/stories/anoixporpapel4.jpg) Βροντερό "παρών" έδωσαν πολλά μέλη της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Κορίνθου και της ΟΝΝΕΔ Κορινθίας που εδώ και αρκετό καιρό έχουν καταβάλει πολλές προσπάθειες ώστε η τοπική κοινωνία και το Πανεπιστήμιο να αποτελέσουν μια γόνιμη αλυσίδα παιδείας, πολιτισμού και κυρίως υγιούς συνύπαρξης, κάτι το οποίο έλειπε από την πόλη της Κορίνθου εδώ και αρκετά χρόνια. ![Image Image](http://onned-korinthias.gr/mambo/images/stories/anoixporpapel5.jpg) Ο Πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ Κορινθίας Β.Μπαλάφας με τον Πρόεδρο του Συλλόγου Φοιτητών του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων Γ.Τσαρτσόλη και τον Υπεύθυνο της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Κορίνθου Γ.Ιλινόιου Τσουρούφλη. Η επιτυχία της εκδήλωσης απέδειξε ότι η τοπική κοινωνία επιζητά τέτοιου είδους γεγονότα και από την πλευρά του Πανεπιστημίου δόθηκε η υπόσχεση ότι θα συνεχιστούν και θα ενταθούν τέτοιες πρωτοβουλίες.
|
( , 04 - 11 - 2008 )
|